Home

Lilla Åland karmstol auktion

Jämför pris på Lilla Åland - Hitta bäst pris innan köpe

Vi hjälper dig jämföra produkter, priser och återförsäljare online Vem målade tavlan? Är du intresserad av konst? Här finns information om konstnärer med anknytning till Örebro län! I vårt minilexikon Vem målade tavlan? finner du information om drygt 130 konstnärer: målare, tecknare, grafiker, skulptörer m.fl Karmstol Lilla Åland - Auktioner online - Nätauktioner & Konkursauktioner | PS Auction. Auktionen avslutas. Torsdag , 2021-09-02 11:53. Auktionen avslutad

Karmstol. Lilla Åland. Carl Malmsten. Stolab 2010 ..

CARL MALMSTEN, karmstol, Lilla Åland, 2013. Målad. Spjälad genombruten rygg. Kopplad benställning. Sitthöjd 45 cm. Färgbortfall ställvis hårdare på armlän Stockholms Auktionsverk Online 741432. CARL MALMSTEN, Lilla Åland, karmstol, för Stolab, ursprungligen formgiven 1942, massiv björk, svartlackerad, sitthöjd ca 43 cm Ingår i temaauktion Ne

Karmstol Lilla Åland - Auktioner online - Nätauktioner

Skapa bevakning för lilla åland Vi skickar dig ett e-mail när något som matchar din sökning finns till Land. Land. Auktionshus/Handlare. Auktionshus/Handlare. Fast Pris/Auktion. Fast Pris/Auktion. Försäljningsdatum. Försäljningsdatum. Skapa bevakning. Applicera filter. Annons. CARL MALMSTEN. Lilla Åland,... 6d 0h. Läs mer. KARMSTOL, Lilla Åland, Stolab. Köp tryggt och enkelt från lokala auktionshus. 1 380 000 sålda föremål. Säkra betalningar. Trygga transporter. Läs mer om oss. Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål? 21924. CARL MALMSTEN. KARMSTOL, Lilla Åland, Stolab. Bilder. 21924. CARL MALMSTEN Lilla Åland som karmstol blev en naturlig efterföljare och ett komplement till den ursprungliga pinnstolen. Karmstolen passar lika bra i ett helt möblemang tillsammans med Lilla Åland pinnstol som solitär möbel CARL MALMSTEN, Lilla Åland, karmstolar, 2 st, björk, sitthöjd ca 45, rygghöjd 86 cm. Lägg märke till att det inte är evig äkthetsgaranti på varor köpta på Stockholms Auktionsverk Online. Dessutom gäller andra köpvillkor vid budgivning på varor på auktion på Stockholms Auktionsverk Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, ek. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben. Såldes för 5.800 kr på auktionen den 13 september 202

Carl Malmsten, karmstolar, ett par, 'Lilla Åland', Stolab 1989. Karmstolar av björk med spjälrygg. Brännmärkta. Sitthöjd 46 cm. Slitage Carl Malmsten, karmstolar, tre stycken Lilla Åland, Stolab, 2009. Björk. Spjälad rygg och kopplade ben. Brännmärkta. Sitthöjd 45, rygghöjd 86 cm Auktioner - Live/Slag Contemporary Art & Design Important Timepieces Modern Art + Design Important Winter Sale Tidigare auktioner . Nordic Design Sälja Köpa Nyheter. Kontakt Digital eller personlig värdering Kundservice Kontor & öppettider Kontakta våra kategorispecialister Systembolagets dryckesauktioner

Auktion | Carl Malmsten "Lilla Åland" KarmstolKARMSTOL, "Lilla Åland", Carl Malmsten

CARL MALMSTEN, karmstol, Lilla Åland, 2013

Auktion Carl Malmsten ''Lilla Åland'' karmstol

Auktion Lilla Åland Carl Malmsten stolar 4 stolar . Lilla Åland som karmstol blev en naturlig efterföljare och ett komplement till den ursprungliga pinnstolen. Karmstolen passar lika bra i ett helt möblemang tillsammans med Lilla Åland pinnstol som solitär möbel Mer information. Massiv björk. Höjd 88 cm. Sitthöjd 44 cm. Bredd 65 cm. Djup 42 cm. Brännmärkta. Tillverkade 1992. Bruksslitage. Historik: Inspirationen till 'Lilla Åland' fick Carl Malmsten vid ett besök i Finnströms kyrka på Åland, där han såg några pinnstolar uppradade och Malmsten fanns sin inspiration i dessa och förbättrade dess konstruktion i sina, sedan, serietillverkade. CARL MALMSTEN, karmstolar 4 st Lilla Åland, Stolab. 1994. Björk, spjälrygg. Slitage. Repor och fläckar Björk, rygghöjd 86 cm, bredd 55 cm CARL MALMSTEN Lilla Åland karmstolar 2 st. Auktionsnr. 860029. Beskrivning. CARL MALMSTEN, Lilla Åland, karmstolar, ett par, för Stolab 2020, ursprungligen formgiven 1942, stomme i massiv björk, oljade, stämpelmärkta undertill Stolab 2020, sitthöjd ca 44 cm. Ingår i temaauktionen New Nordic

Auktion | Carl Malmsten Lilla Åland | Stockholms

CARL MALMSTEN. Karmstol Lilla Åland, för Stolab ..

Matstolar Lilla Åland. Togs bort för 10 år sedan - Till försäljning i 3 dagar. UNIKT TILLFÄLLE! 10 st svartbetsade Lilla Åland, design Carl Malmsten säljes. 1300 kr/st - ca 50% av ord pris! Rabatt vid köp av samtliga 10 stolar! Ring 070-2466920 Stolab Lilla Åland 88cm Pinnstol - Hitta lägsta pris hos PriceRunner Jämför priser från 21 butiker! SPARA idag

Lilla Åland som karmstol blev en naturlig efterföljare och ett komplement till den ursprungliga pinnstolen. Karmstolen passar lika bra i ett helt möblemang tillsammans med Lilla Åland pinnstol som solitär möbel KARMSTOL, Lilla Åland, Stolab. Köp tryggt och enkelt från lokala auktionshus. 1 267 000 sålda föremål. Säkra betalningar Lilla Åland auktion. Over 1000 top machines immediately available in insolvency auctions.Buy now! Discover a large selection of machines from insolvencies & restructurings Save on our large bible selection at Christianbook.co Stockholms Auktionsverk Online 874676. CARL MALMSTEN, Lilla Åland, stolar, 2 st, för Stolab 2020, ursprungligen formgiven 1942, stomme i massiv oljad ek, brännmärkta. 1. Pinnstolen Lilla Åland från 1940 är en älskad klassiker och en av Carl Malmstens mest kända alster. 2. Carl Malmsten i sin studio. 3. Idag är Carl Malmstens originalmöbler eftertraktade på auktioner och flera av hans modeller är fortfarande i produktion. 4

Auktion Carl Malmsten Lilla Åland Karmstol

  1. Auktioner på riktigt. Fynda antikviteter i vår fullmatade auktionskalender. Håll koll på nyheter om antikviteter, samlingar och auktioner
  2. Auktioner - Online only Airi Snellman-Hänninen & Olavi Hänninen - en privat samling ABBA och Lars Lerin med vänner - Unik auktion till förmån för Missing People Curated Timepieces - Oktober Modern Art Online. Systembolagets dryckesauktion - November
  3. 1930291. CARL MALMSTEN. Lilla Åland, karmstolar, 2 st, stolar, 2 st, Stolab, björk, 2 sittdynor
  4. 1931345. CARL MALMSTEN. Karmstolar, 1 par, modell Lilla Åland, oljad björk, brännmärkta och daterade Stolab Carl Malmsten 1998
  5. Att sälja på auktion; För Konkursförvaltare, Företag & Myndighet; Hela hem & dödsbon; Hem / Möbler / CARL MALMSTEN, karmstol, 'Lilla Åland' Logga in. 125734. CARL MALMSTEN, karmstol, 'Lilla Åland' Bud: 1 100 kr Avslutat 29 augusti 20:01. Utropspris: 1 500 kr Mer information. 86 cm.
  6. Lauritz.com - Karmstol Lilla Åland, formgiven av Carl Malmsten. Tillverkad i massiv björk, lackerade i ljusgrått, för Stolab. Höjd 86,5 cm. Sitthöjd 44 cm. Visningsexemplar.Denna vara ingår i temaauktionen Stolab - massiv design i regnbågens färger
  7. Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, 3 st, bemålad

Karmstol Lilla Åland Carl Malmsten, Stolab, björk, 1992. Kondition: Bruksslitage, något rangli 6 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, 2000. Genombruten rygg med spjälor, kopplade be Lilla Åland som karmstol blev en naturlig efterföljare och ett komplement till den ursprungliga pinnstolen. Karmstolen passar lika bra i ett helt möblemang tillsammans med Lilla Åland pinnstol som solitär möbel 4st stolar i björk, Lilla Åland, Carl Malmsten. Ej stämplade, tillhör tidigare upplaga

Lilla Åland karmstol Stolab. Finns i flera utföranden. Artikelnummer: ST-98901301 Enhet: st 2500 kr - Bord & stolar - Stockholms stad - Lilla Åland stol från Stolab designad av Carl Malmsten. - Lilla Åland 9012 - Card room green - Sittdyna i fårsk.. Hem / Stolrabatt / Lilla 8296 Karmstolar Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), S..// Såld: 5.800 kr Såldes den 13 september 202 3 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben. Höjd: 88 cm. Såldes för 3.600 kr på auktionen den 1 februari 202 ; Lilla Åland karmstol designad av Carl Malmsten för Stolab. Denna stol är en utvecklad variant av designerns mest älskade och mest sålda Lilla Åland som karmstol blev en naturlig efterföljare och ett komplement till den ursprungliga pinnstolen. Karmstolen passar lika bra i ett helt möblemang. We are auction experts since 1958, focusing on bankruptcies, surpluses. Online auctions every day with items from all industries

CARL MALMSTEN. Karmstol Lilla Åland, för Stolab 1985 ..

Quick View. Finns i flera utföranden. Lilla Åland karmstol björk. Lilla Åland som karmstol blev en naturlig efterföljare och ett komplement till den ursprungliga pinnstolen. Karmstolen passar lika bra i ett helt möblemang tillsammans med Lilla Åland pinnstol som solitär möbel. 3 912 kr 4 395 kr. Quick View

Inspirationen till Lilla Åland Stol kommer från Finströms Kyrka på Åland, där Malmsten höll slöjdkurs 1938. Ur bysnickarens handsvarade stol framkallade han själva kärnan, därefter anpassades ritningen för produktionen hos Stolfabriks AB i Smålandsstenar som Stolab hette på den tiden. År 1942 fick Lilla Åland Stol sin välkända utformning som den fortfarande har än idag CARL MALMSTEN, Lilla Åland, karmstol, för Stolab, ursprungligen formgiven 1942, massiv björk, svartlackerad, sitthöjd ca 43 cm Ingår i temaauktion Ne Lilla Åland pinnstol - Björk träsits [Björk/Vit] Björk träsits Carl Malmsten fick inspirationen till Åland genom ett besök i Finströms kyrka på Åland, där han såg ett par pinnstolar uppradade Lilla Åland designades år 1942, av arkitekten Carl Malmsten (1888-1972) Lilla Åland Graphic Original - Stolab Bonnet dining matstol läder - Adea Bonnet dining matstol tyg - Adea Tiger karmstol med svart stativ - Naver Collection Tiger karmstol GM 4106 - Naver Collection Tiger stol GM 4105 - Naver Collection Trinidad stol light grey oak/flint - Fredericia Möbler Trinidad stol grey oak. Auktion | Carl Malmsten stolar Lilla Åland vita Tel: 08 91 Fraktfri leverans i hela landet. Pinnstolarnas pinnstol, Carl Malmstens mest älskade och mest sålda möbel. Inspirationen till denna klassiker fann Malmsten malmsten Finströms kyrka på Åland där han höll slöjdkurs Ur bysnickarens lilla stol utvann Carl Malmsten själva kärnan Karmstol Lilla åland Stolab Karmstolar Loungestolar. Lilla Åland karmstol i ek. lilla Åland karmstol är en favorit som vid många tillfällen fått representera god svensk 1900 talsdesign. leveranstid ca 6 8 v. köp nu och betala om 14 dagar med klarna

Lilla Åland karmstol i björk Stolab . Stolab Lilla Åland Stol - Hitta bästa pris på Prisjak . Lilla Åland karmstol graphic original stol tillhör en ny serie av Lilla Åland designklassiker från Stolab, Graphic Original 2020. Serien är framtagen för att lyfta formen på den tidlösa stolen ytterligare - Lilla Åland och Lilla Åland. Länna Möbler för ett stort utbud av stolar, barstolar, pallar från alla ledande varumärken. Ni finner allt från Carl Malmstens klassiska köksstol Lilla Åland till Arne Jacobsens designikon Sjuan. Sitt vackert och bekvämt i stolar från Artek, Carl Hansen & Søn, Englesson, Fritz Hansen, G.A.D, HAY, Stolab med flera

Lilla Åland - Karmstol - Stola . Vita lilla åland stolar i original. Mer information: 6st kökstolar. Beskrivning som angivits på Blocket: Säljer 6 stycken vita lilla Åland stolar i original. Stolarna är kantstötta i karmen o skulle må bra av ett nytt lager färg Lilla Åland Lilla Åland - Wikipedi . Lilla Åland är en pinnstol, formgiven av Carl Malmsten 1942. Inspiration fick Carl Malmsten vid ett besök i Finströms kyrka på Åland, där några olika pinnstolar stod uppradade.Han ritade av dessa och efter vissa egna justeringar och kompletteringar kunde en serietillverkning påbörjas av företaget Stolab i Smålandsstenar.Den tillverkas i massiv Lilla Åland karmstol är en favorit som vid många tillfällen fått representera god svensk 1900-talsdesign. Prisgaranti Fri frakt på order över 1.500 kr till hela Sverige. Lilla Åland karmstol i björk Stolab ; Lilla holmen i Mariehamn. Besök djuren på Lilla holmen. Lilla holmen, Mariehamn. Till webbplats ; Karmstol Lilla Åland av trä

Lilla Åland karmstol graphic original stol tillhör en ny serie av Lilla Åland designklassiker från Stolab, Graphic Original 2020. Serien är framtagen för att lyfta formen på den tidlösa stolen ytterligare - Lilla Åland och Lilla Åland karmstol. Original skapade av ett välkänt namn inom svensk formgivning - Carl Malmsten 2018-nov-23 - Lilla Åland karmstol tillverkad i björk, lackad i Svart 52

Auktion | Carl Malmsten Lilla åland, 4 st stolar Stolab

lilla åland Barneby

1931345. CARL MALMSTEN. Armchairs, 1 pair, model Lilla Åland, oiled birch, branded and dated Stolab Carl Malmsten 1998 Lilla Åland karmstol - Malmstenbutike . LILLA ÅLAND - Stol Massiv björk Vit. 3 381 kr. Lägg i varukorgen. 4-6 veckor leveranstid. Pinnstolarnas pinnstol, Carl Malmstens mest älskade och mest sålda möbel Lilla Åland karmstol - ek naturlack - Stolar - Svenssons i Lammhult Beställningsvara - beräknad leveranstid. Den här varan beställs från vår leverantör så snart vi tagit emot din order. För säsongsvaror åland leveranstiden vara betydligt längre, beroende på att varan endast tillverkas eller levereras säsongsvis

CARL MALMSTEN. KARMSTOL, Lilla Åland, Stolab. Möbler ..

Fint skick Lilla Åland som karmstol blev en naturlig efterföljare och ett komplement till den ursprungliga Som tillbehör till Lilla Åland finns en specialdesignad dyna. Stolen tillverkas i björk eller ek och går förutom att få lackad, ljus mattlack eller oljad få i alla Stolabs standardfärger (klicka på bilden så blir den större): Stolab Karmstol av naturlig ek eller svart bok Stolar Lilla Åland (465566280) Köp på Trader. 3 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben. Höjd: 88 cm. Såldes för 3.600 kr på auktionen den 1 februari 202 Produktbeskrivning Lilla Åland är en sann trotjänare i Stolabs sortiment och en favorit som vid många tillfällen fått.

Lilla Åland - Karmstol - Stola

Auktion Carl Malmsten karmstolar Lilla Åland

Lilla Åland - Star . Lilla Åland karmstol är en favorit som vid många tillfällen fått representera god svensk 1900-talsdesign. Prisgaranti Fri frakt på order över 1.500 kr till hela Sverige. Lilla Åland karmstol i björk Stolab ; Lilla Åland barnstol Bets 52 svart. Produktnr: 9037. Familjen Lilla Åland har fått en efterlängtad. Lilla Åland karmstol GRAPHIC i ek. Stolab. 7 460 kr 5 990 kr Lilla Åland karmstol i björk Välj bland flera alternativ. Stolab. 4 395 kr fr. 3 956 kr Lilla Åland karmstol i ek Välj bland flera alternativ. Stolab. 6 390 kr fr. 5 751 kr Louis Ghost stol. Auktion på internet med 6st fällbara bord, vita. Ikea. 150 x 75cm. 16st stolar, svarta. Ikea. 1st barnstol. 1st griffeltavla Stolar 1 par Lilla Åland - Auktionshuset i Örebro AB. Möbler. 099. Stolar 1 par Lilla Åland Prinsessans stol säljs på auktion. Stockholms Auktionsverk i samarbete med SvD Konstliv Lilla Åland karmstol grå bets 51. från Stolab. 4 250 kr. Produkten är ej i lager. Lägg i varukorg. Få hem dina varor först - betala om 14 dagar . Carl Malmstens Lilla Åland som karmstol blev en naturlig efterföljare och ett komplement till den ursprungliga pinnstolen 2015-nov-22. 2015-okt-03 - Denna pin hittades av Swiden

Karmstolar, Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972

3 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben. Höjd: 88 cm. Såldes för 3.600 kr på auktionen den 1 februari 202 Lilla Åland stol finns i många olika ytbehandlingar och färger i massiv björk. Ytbehandling i lackad björk eller i olika lackfärger.De vanligaste som ljus mattlack, svart och vit har vi vanligtvis i lager ; Kollektionen Stolab Graphic Original™ är tillbaka. I år med Lilla Åland stol och karmstol i den signifikanta matta svarta kulöre Lilla Åland familjen tillverkas av Stolab i. Stolar, 3 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben. Höjd: 88 cm. . Såldes på auktion Lilla Åland är en sann trotjänare i Stolabs sortiment och en favorit som vid många tillfällen fått representera god svensk 1900-talsdesign CARL MALMSTEN, sekretär 1920-tal. - Bukowskis. Fanérad i flammig björk och rotfanér med rik. Fryklund, Carl Malmsten. Furu. Modellen formgiven 1948. Rak form. Två lådor i sargen

Carl Malmsten, karmstolar, ett par, 'Lilla Åland', Stolab

Lilla Åland barnstol Blocket Barnstol Lilla Åland - Stolab säljes i Stockholms stad . Vit barnstol Lilla Åland. Är i nyskick. Barnstolen är tänkt för barn från ca 3 år och uppåt och har en sitthöjd på 52 cm. Stolen är stabil med mjukt rundade kanter och inga hörn att göra sig illa på. 1500 kr Stolen kommer från ett rök- och djurfritt he Lilla Åland Graphic Original - Stolab Lilla Åland karmstol ek - Stolab Bonnet dining matstol läder - Adea Bonnet dining matstol tyg - Adea Tiger karmstol med svart stativ - Naver Collection Tiger karmstol GM 4106 - Naver Collection Tiger stol GM 4105 - Naver Collection Trinidad stol light grey oak/flint - Fredericia Möbler Trinidad stol grey oak/flint - Fredericia Möble Karmstol i.

Auktion | CARL MALMSTEN Lilla Åland 3 stolar i oljad björkAuktion | Carl Malmsten ''Lilla Åland'' | Stockholms

En klassisk pinnstol ska ha 7 pinnar i ryggdelen och 4 pinnar som ben. En del har stagande del mellan benen, andra inte. Här kan du se bilder och få förslag på pinnstolar att köpa online Lilla Åland har vid många tillfällen fått representera god svensk 1900-talsdesign. Inspirationen till stolen fick Carl Malmsten vid ett besök i Finnströms kyrka på Åland. Lilla Åland som karmstol blev en naturlig efterföljare och ett komplement till den ursprungliga pinnstolen ; Inlägg om Lilla Åland skrivna av Sofias Lantliv Lilla Åland Rosa Pinnstol Stolab Länna Möbler Handla . Lilla Åland auktion. Over 1000 top machines immediately available in insolvency auctions.Buy now! Discover a large selection of machines from insolvencies & restructurings Save on our large bible selection at Christianbook.co Stockholms Auktionsverk Online 874676 Köp och sälj Antika stolar enkelt och hållbart på Tradera. Stort utbud av begagnade och oanvända saker på Sveriges största cirkulära marknadsplat Lilla Åland Karmstol. Även karmmodellen av Lilla Åland presenterades 1942. Den är flera centimeter bredare över sitsen, vilket tillsammans med armstöden avsevärt ökar bekvämligheten. Carl Malmsten ritade även en gungstol med i huvudsak samma beståndsdelar och mått som karmstole